reklama
kategoria: Kraj
19 lipiec 2013

Nowy program lekowy dla astmatyków

zdjęcie: Nowy program lekowy dla astmatyków / fot. wikimedia commons, na licencji GNU licencja wolnej dokumentacji, autor David Richfield
fot. wikimedia commons, na licencji GNU licencja wolnej dokumentacji, autor David Richfield
Astma jest chorobą, która potrafi bardzo utrudnić życie cierpiącym na nią ludziom. Na całym świecie żyje 300 tysięcy astmatyków.Około 5% tej liczby to chorzy na ciężką alergiczną postać astmy.U co piątego pacjenta z tej grupy, pomimo zastosowania rekomendowanych w leczeniu tej postaci choroby leków (w tym doustnych steroidów) nie uzyskuje się zadowalającej kontroli objawów. Tacy pacjenci codziennie doświadczają objawów astmy, pojawiają się u nich częste, nieprzewidywalne zaostrzenia choroby oraz objawy nocne. W Polsce liczbę chorych na ciężką, niedostatecznie kontrolowaną postać astmy szacuje się na około 1600 osób, a liczba ta stale się zwiększa.
REKLAMA

Przyczynami choroby są czynniki genetyczne, a także źle leczone lub w ogóle nieleczone infekcje lub ciężkie przeziębienia. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi astmy ciężkiej alergicznej jest palenie papierosów zarówno aktywne jak i bierne. Jeśli choroba nie jest dobrze kontrolowana mogą wystąpić zaostrzenia pomimo zastosowania optymalnego leczenia. Dlatego każdy chory powinien znaleźć się pod specjalistyczną opieką na wysokim poziomie w wyspecjalizowanym ośrodku i stałą kontrolą lekarza. Koszty leczenia chorych cierpiących na astmę ciężką są bardzo wysokie i stanowią ponad 50% wszystkich kosztów przeznaczonych na opiekę chorych na astmę. W Europie średni koszt leczenia astmy ciężkiej jest 13-krotnie wyższy niż koszt leczenia astmy o zwykłym przebiegu.

Ministerstwo wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom pacjentow

W odpowiedzi na potrzeby rosnącej liczby pacjentów, w 2012 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną, który zdecydowanie poprawia stan zdrowia, jakość życia, a w konsekwencji umożliwia im powrót do normalnego życia. Z programu skorzystać mogą pacjenci powyżej 12. roku życia z ciężką, niekontrolowaną alergiczną astmą oskrzelową, z alergią na alergeny całoroczne potwierdzoną punktowymi testami skórnymi lub testami swoistego IgE. Są to również pacjenci, którzy pomimo stosowania wysokich dawek wziewnych glikokortykosteroidów w połączeniu z LABA, wymagają częstego stosowania doustnych glikokortykosteroidów z powodu braku kontroli objawów astmy. Program obejmuje pacjentów o masie ciała 20-150 kg, niepalących tytoniu, u których wykluczono inne mechanizmy (choroby współistniejące) powodujące ciężki przebieg astmy innych niż reakcja organizmu na całoroczne alergeny wziewne. Program lekowy został uruchomiony w 38 ośrodkach w Polsce, we wszystkich województwach. Lek jest podawany ambulatoryjnie lub w ramach hospitalizacji w oddziałach alergologicznych lub pulmonologicznych, tylko przez lekarza specjalistę z zakresu alergologii lub pulmonologii. Obecnie programem objętych jest 119 pacjentów.
Pacjent jest kwalifikowany do udziału w programie przez Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Biologicznego w Ciężkiej Astmie Alergicznej powołany przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pszczyna
1°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 16:03
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pszczynie

kiedy
2024-11-14 19:00
miejsce
Pszczyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 16:00
miejsce
Pszczyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 19:00
miejsce
Pszczyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 19:00
miejsce
Sztamfer Burger Bar, Pszczyna,...
wstęp biletowany